ailene - komentarze


Zatrzymane w czasie...

Buszując sobie jak co wieczór w necie, natrafiłąm na stronę, a własciwie kolekcję starych zdjęć. Linka zamieszczam obok, wroce tam jeszcze.
Zawsze jak ogładam stare fotki to ogarnia mnie taka słodka melancholi. Natłok myśli...
Majac w ręce wiekową fotografię to tak jakby, trzymac w garści historię, czas... Jakieś zycie, ulotna myśl uwieczniona na kartce pamieru. Ludzie bez imienia i nazwiska, o rozmarzonych oczach, oderwani na chwilę od swojego zycia. Tylko po to by przetrwać na kawałku papieru.
Są tacy odlegli, w kapeluszach, wstążkach, gorsetach, zwężanych spodniach i śmiesznych butach. Fantazyjnie upięte włosy i zakecone wąsiki. Tacy inni, odlegli... Powazne, kamienne wrecz twarze... czasem uśmiech błąka się gdzies w kąciku warg. Jakby bali się uwiecznić swoje emocję...
Taka dziwna myśl... Czy robiąc sobie to zdjęcie, zdawali sobię sprawę, że tylko to po nich zostanie? Że wraz z nimi i ich bliskimi odejdą wspomnienia, a imię i pamięc po prostu zniknie? Pozostanie tylko fotografia...
Moja babcia gromadziła zdjęcią. Odeszła... została ich po niej pełna torba. Poniszczony kawałek skóry, gdzies na dnie szafy. A w nim zdjęcie żolnierza, w długim ciemnym płaszczu i wojskowej czapce. Sztywny kartonik z francuskim napisem, bez imienia i nazwiska. Szkoda... nie ma już nikogo, kto powiedziałby mi, kim on jest. Przypomina mi troche brata mojego pradziadka, innej postaci znanej tylko z fotorafii. Jednak chyba juz nigdy się nie dowiem...
Lubie czasem wyciągnąc te torbę i po raz kolejny obejrzeć te zdjęcia. Dzisiaj juz takich nie ma... Relikt minonych epok. Jednak własnie tego romantyzmu i ulotności brakuje mi w dzisiajszych fotkach. Technika wyparla magię...




Imię:


Wyświetlaj emotikony w komentarzu

Lista emotikonów


Tak napisali inni:
13.04.2005 :: 19:41 :: dof230.neoplus.adsl.tpnet.pl

ktosiulka

jak sama pisalas, nie sa one odbiciem rzeczywistosci, bo ludzie zakrywaja na naich swoje emocje. ale moze wlasnie dlatego jest w nich ten element magii, bo budza nasza ciekawosc i wyobraznie. dzisiejsze zdjatka, tez nie sa odbiciem rzeczywistosci, bo glownie, o zgrozo, sa reklamowymi, plastykowymi chwytami. i nie w nich juz magii....
13.04.2005 :: 12:55 :: pa199.radomysl-nad-sanem.sdi.tpnet.pl

nikegirl

Zdjęcia są rzeczywiście super :)
13.04.2005 :: 12:46 :: pa199.radomysl-nad-sanem.sdi.tpnet.pl

nikegirl

Też mam w domu stary worek zdjęć. Jest tam portret ślicznej, młodej kobiety w etolce i mimo moich starań też nie udało mi się dowiedzieć kto to. A bardzo mi się podobają dedykacje, oni naprawdę pisali takimi zawiłymi literkami, aż trudno to czasem rozszyfrować. W takich starych fotografiach jest zawarte jakieś ciepło i historia... Mój dziadek w sukieneczce, pradziadek z drugą zoną w miejscu, ktorego dawno już nie ma...Ech...
13.04.2005 :: 08:39 :: 213.77.107.3

Sabina

Ja nadal czuje tą tak zwaną magię w czarno-białych zdjęciach robionych przez mojego kumpla ... jeżeli zdjęcia są robione przez właściwą osobę to otrzymują własną duszę. Jeżeli umie on - fotograf podejść do tego co robi z pasją to w każdym jego zdjęciu znajdziesz uczucia, a nawet
12.04.2005 :: 22:50 :: cff108.neoplus.adsl.tpnet.pl

biedronka

Masz racje współczesne zdjęcia nie są już takie magiczne technika zatraciła ją.Teraz foty z aparatów cyfrowych są takie...normalne takie puste.
Talk.pl :: Wróć